
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 2.65 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Hall Effect, Open Loop |
| Output Current | 1.4 A |
| Bandwidth | 120 kHz |
| Output Type | Ratiometric, Current |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Accuracy | 0.6 % |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 5 V |
| Linearity | 0.75 % |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Response Time | 4 µs |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 13 mA |
| Max Supply Current | 16 mA |
| Sensitivity | 38.5 mV/A |
| Isolation Voltage | 3.6 kV |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Current Sensing | 35 A |
| Max Junction Temperature (Tj) | 165 °C |
| Schedule B | 8542390000 |
| Frequency Range | 120 kHz |
Stock: 3804
Distributors
pcbx
Unit Price$2.64686
Ext.Price$2.64686
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.64686 | $2.64686 |
| 10 | $2.27155 | $22.71550 |
| 25 | $2.14673 | $53.66825 |
| 50 | $2.06551 | $103.27550 |
| 100 | $1.99027 | $199.02700 |
| 300 | $1.91045 | $573.13500 |
| 500 | $1.83383 | $916.91500 |
| 1000 | $1.72696 | $1726.96000 |
